Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myslivecký kalendář

Prosinec
Nejpozději před vánočními svátky bychom měli mít splněn plán lovu holé zvěře spárkaté, zejména srnčí, dančí a mufloní. Jelení zvěř můžeme lovit ještě příští měsíc.
Mezi Vánočními svátky si raději ponechejme čas na " domácí hon", který jsme si naplánovali či na natláčku na lišky nebo černou. Je to vždycky příležitost se sejít a po společném honu se důstojně rozloučit ve společnosti mysliveckých přátel s uplynulým rokem. Jak jsem připomínal již minulý měsíc. I na tyto " domácí" společné lovy platí veškerá ustanovení zákona. 
V honitbách leží většinou vyšší vrstva sněhu, zvěř začíná strádat. Hlavní starostí myslivce v prosinci je přikrmování zvěře. Krmná zařízení pravidelně navštěvujeme alespoň 1 x týdně. Dbejme na to, aby v krmelcích byl vždy dostatek sena, v zásypech pro drobnou zvěř dostatek krmiv. Pokud máme k dispozici dužnatá krmiva předkládáme je v malých dávkách veškeré zvěři. Postupně omezujeme přikrmování spárkaté zvěře, zejména jelení jadrnými krmivy. Jen srnčí zvěři můžeme podávat jadrná krmiva v menších dávkách. Nejvhodnější je oves, žaludy, kaštany. Nevhodná je pšenice a všechny druhy obilních šrotů. 
Myslivecký hospodář vede záznam o lovu zvěře, evidenci vydaných plomb, lístků o původu zvěře a podává hlášení dle dispozic orgánu státní správy myslivosti.